National Schools Doubles 2017 Sponsored by Brown Advisory


Final Day of the Championships; Eton beat St Paul's in the Second Pairs.

Friday: Tonbridge win the Colts; Wellington win the Junior Colts

Saturday: Eton win both the First and Second Pairs

Go to Results

1st Pairs Draw

2nd Pairs Draw

Colts Draw

Junior Colts Draw

Doubles Draw

Girls Singles Draws 2017

Schedule

Saturday 25th March

Old Court 1st Pairs Final

  • Eton (1) bt St Paul's (2) 15/5 15/9 15/8 4/15 18/13

Results

First Pairs

Peter Brake with Eton First Pair

Final

  • Eton (1) bt St Paul's (2) 15/5 15/9 15/8 4/15 18/13

Semi-finals

  • St Paul's (2) bt Peter Symonds (3) 15/8 4/15 15/5 15/2 5/15 13/15 15/6
  • Eton (1) bt Harrow (4) 15/4 15/1 15/2 15/7

Quarter-finals

  • Harrow (4) bt Tonbridge 15/3 15/3 15/3 15/1
  • Eton (1) bt Haileybury 15/6 9/15 15/3 15/6 15/7
  • Peter Symonds (3) bt Wellington 15/11 15/12 15/12 15/11
  • St Paul's (2) vs Marlborough 13/15 15/3 2/15 15/5 15/5 15/10

First Round

  • Harrow (4) bt Cheltenham 9/15 15/8 15/9 15/9 18/16
  • St Paul's (2) bt Radley 15/5 15/9 10/15 15/8 15/2
  • Eton (1) bt Malvern 15/7 15/11 15/5 18/14
  • Marlborough bt Winchester 13/15 15/4 15/9 15/6 15/7
  • Wellington bt Eton II17/14 17/14 1/15 15/5 15/16 3/15 15/11
  • Haileybury bt Clifton 15/2 15/1 15/2 15/0
  • Tonbridge bt Rugby 7/15 16/13 15/3 15/14 15/11
  • Peter Symonds (3) bt Charterhouse 15/7 15/9 15/2 15/0

Second Pairs (Palmer-Tomkinson Cup)

Eton Second Pair with the Palmer-Tomkinson Cup

Final

  • Eton (1) bt St Paul's (3) 15/10 15/5 15/10

Semi-finals

  • Eton (1) bt Wellington 15/8 16/13 17/18 15/1
  • St Paul's (3) bt Harrow (2) 1/15 15/11 15/7 17/14

Play-offs

  • Eton (1) bt St Paul's (3) 18/13 10/15 15/10
  • Eton (1) bt Wellington 15/4 15/1 - Eton qualify for First Pair draw

Quarter-finals

  • Harrow (2) bt Eton III 15/7 15/5 15/3
  • Wellington bt Haileybury 15/1 15/9 15/12
  • Eton (1) bt St Paul's III 15/9 15/3 15/5
  • St Paul's (3) bt Radley 15/11 13/15 15/9 15/1

Second Round

  • Eton (1) bt Cheltenham III 15/7 15/0 15/0
  • Haileybury bt Harrow II (4) 15/17 8/17 15/6 15/13 15/10
  • Harrow (2) bt Tonbridge 15/10 15/12 15/3
  • St Paul's (3) bt Clifton 15/4 15/2 15/4
  • Eton III bt Cheltenham 14/17 15/0 17/14 15/9
  • Wellington bt Peter Symonds 11/15 15/5 15/0 15/4
  • St Paul's III bt Winchester 15/6 15/13 15/6
  • Radley bt Charterhouse 15/8 15/8 3/15 15/1

First Round

  • Haileybury bt Eton IV 9/15 12/15 15/12 17/15 15/11
  • Peter Symonds bt Haileybury III 16/13 3/15 15/3 15/10
  • Radley bt Tonbridge IV 15/7 15/11 15/11
  • Tonbridge bt Wellington III 15/2 15/4 15/3
  • Eton III bt Tonbridge III 15/9 15/7 15/0 
  • Cheltenham III bt Marlborough 15/12 15/4 15/4
  • Clifton bt Cheltenham IV 15/8 15/11 16/17 5/15 15/12
  • Winchester bt Harrow IV 15/17 15/3 15/7 15/9

Colts (Eric Angus Cup)

David Makey and David Kay-Shuttleworth present the Eric Angus Cup to Tonbridge

Final

  • Tonbridge (1) vs Cheltenham (3) 15/4 15/8 5/15 15/12

Semi-finals

  • Tonbridge (1) bt Clifton 15/2 15/11 15/12
  • Cheltenham (3) bt Eton (2) 15/3 8/15 15/8 15/7

Quarter-finals

  • Eton (2) bt Clifton II 15/2 15/3 15/1
  • Cheltenham (3) bt Harrow II 15/2 15/7 15/8
  • Clifton bt St Paul's 15/7 8/15 15/6 15/5
  • Tonbridge (1) bt Rugby 15/7 14/17 15/9 15/9

Second Round

  • Tonbridge (1) bt Charterhouse II 15/3 15/0 15/3
  • St Paul's bt Cheltenham II 13/15 15/13 18/13 15/4
  • Cheltenham (3) bt St Paul's II 15/4 15/0 15/1
  • Eton (2) bt Eton II 15/4 15/10 15/5
  • Clifton II bt Winchester II 15/8 12/15 15/12 17/15
  • Harrow II bt Haileybury 15/3 15/5 15/5
  • Clifton bt Winchester (4) 15/3 15/9 15/6
  • Rugby bt Wellington 15/4 15/9 15/8

First Round

  • St Paul's bt Tonbridge II 10/15 17/15 15/6 7/15 15/11
  • St Paul's II bt Marlborough 3/15 15/5 15/5 15/11
  • Winchester II bt Radley 15/12 15/6 15/5
  • Rugby bt Charterhouse 15/6 15/0 15/3
  • Clifton bt Harrow 3/15 10/15 15/12 15/10 15/3

Junior Colts (Peter Gray Cup)

Howard Angus presents the Peter Gray Cup to Wellington

Final

  • Wellington (1) bt Eton (2) 14/17 15/2 15/3 12/15 15/5

Semi-finals

  • Wellington (1) bt Malvern II 15/7 15/8 15/4
  • Eton (2) bt St Paul's (6) 11/15 15/3 3/15 15/9 15/6

Quarter-finals

  • Wellington (1) bt Eton II 16/15 15/5 15/0
  • St Paul's (6) bt Tonbridge (3) 15/7 5/15 17/16 15/11
  • Eton (2) bt Tonbridge II 6/15 15/4 15/13 15/12
  • Malvern II bt Cheltenham 15/11 15/2 15/4

 Second Round

  • Eton II bt Radley (8) 9/15 15/2 15/11 15/3
  • Malvern II bt Harrow (5) 15/5 17/14 7/15 17/16
  • Eton (2) bt Charterhouse 15/0 15/8 7/15 15/11
  • Wellington (1) bt Winchester II 15/3 15/1 15/4
  • St Paul's (6) bt Wellington II 15/10 15/4 15/3
  • Tonbridge II bt Rugby (7) 15/8 15/9 15/4
  • Tonbridge (3) bt Cheltenham II 15/9 15/5 15/3
  • Cheltenham bt Winchester (4) 15/3 15/1 15/5

First Round

  • Tonbridge II bt Charterhouse II 15/5 15/7 15/1
  • Eton II bt Marlborough II 15/2 15/1 11/15 15/11
  • Cheltenham bt Clifton 15/1 15/4 15/9
  • Radley (8) bt Marlborough 15/1 15/11 15/10
  • Charterhouse bt St Paul's II 16/13 12/15 15/9 15/6
  • Malvern II bt Radley II 15/1 15/0 15/1
  • Rugby (7) bt Malvern 15/5 15/7 15/11
  • Winchester II bt Haileybury II 13/16 15/12 15/11 16/13
  • Wellington II bt Haileybury 15/7 15/6 15/3
  • Cheltenham II bt Clifton II 15/4 15/7 15/0
  • St Paul's (6) bt Harrow II 8/15 15/5 15/1 8/15 15/10

Donate Here
Facebook
Twitter
RSS Feeds
YouTube