Tennis

Brodie Cup 2017/18

Updated: 11 Mar 2018 Radley win Brodie Cup
Published: 10 Nov 2017

Radley win the Brodie Cup


Brodie Cup 2017/18
Brodie Cup 2017/18

Final

Radley beat Oxford 4-1

  • 45 D Mike Stuart-Clark & Hugh Sayer bt Natalie Barber & Archie Cornish 6/3 6/4
  • 40 S Ed Crowston bt Grant Miller 6/3 6/3
  • 50 S Ian Williams lost to Vaughan Roberts 3/6 2/6
  • 30 S Ned Batstone bt Richard Oliver 5/6 6/2 6/1 
  • 35 D Benedict Yorston & Harry Purton bt Harry Lawes & Chris Lintott 6/1 6/5

Semi-finals

Oxford beat Manchester 4-1

  • 45 D Natalie Barber & Archie Cornish bt James Lindrup & Rhodri Hande 6/3 6/0
  • 40 S Adam Jeffrey lost to Paul Seakins 2/6 2/6
  • 30 S Richard Oliver bt Jamie White 6/1 6/2
  • 35 D Harry Lawes & Oscar Marshall bt Bob Howe & Tom Brandrick 5/6 6/4 6/0
  • 50 S Vaughan Roberts bt Dave Stevinson 6/2 6/0

Radley beat Cambridge 4-1

  • 45 D James Eadie & Hugh Sayer bt Christie Marrian & Will Boys-Stones 6/5 4/6 6/5
  • 30 S Ned Batstone bt Pieter van Beesten 6/1 6/1
  • 40 S Ed Crowston bt Andy Smith 6/2 6/4
  • 50 S Maggie Henderson-Tew lost to  Michael Firth - w/o
  • 35 D Harry Purton & Benedict Yorston bt Mark Perriton & John Firth  6/5 6/1

Quarter-finals

Oxford beat Seacourt 3-2

  • 45 D Archie Cornish & Natalie Barbet bt Peter Turner & Graham Law 6/4 6/4
  • 30 S Richard Oliver bt Simon Willis 6/4 6/3
  • 40 S Grant Miller lost to Huw Thomas 2/6 6/2 5/6
  • 50 S Vaughan Roberts bt Matt Bolton 6/1 6/2
  • 35 D Harry Marshall & Oscar Lawes lost to Josh McMurrugh & William Flynn 4/6 0/6

Manchester beat Holyport w/o

Cambridge beat Prested 4-1

  • 45 D Christie Marrian & Will Boys-Stones bt Chris Vigrass & Vince Lucey 6/2 6/4
  • 30 S Pieter van Beesten bt Chris Lindsey 6/3 6/4
  • 40 S Andy Smith bt Richard Lidstone Scott 6/2 6/2
  • 50 S Guy Kirk lost to Mike Cotton 4/6 4/6
  • 35 D Mark Perriton & John Firth bt Will Stephens & Clive Turner 6/3 6/4

Radley beat Wellington 4-1

  • H30: Ned Batstone bt Charlie Vleck 6/2 6/1
  • H40: Ed Crowston bt Simon Heilpern 6/1 6/1
  • H50: Ian Williams lost to Ian Hawkey 4/6 5/6
  • H35D: Benedict Yorston bt Harry Purton WO
  • H45D:‎ James Eadie & Hugh Sayer bt Dom Allom & Clive Watson 6/3 6/2

First Round

Oxford beat Hatfield 3-2

  • 45 D Archie Cornish & Natalie Barber bt James Barlow & Nick Pichard 6/2 6/4
  • 30 S Doug Holden lost to Nick Brodie 4/6 2/6
  • 40 S Grant Miller bt Andrew James 6/1 6/3
  • 50 S Graham Piddock lost to Alex Brodie 4/6 5/6
  • 35 D Harry Lawes & Oscar Marshall bt Chris Handley & David Hudson 6/3 6/2

Wellington beat Newmarket 3-2

  • 45 D Graeme Marks & Clive Watson bt John Fistein & Ben Turner 6/1 6/1
  • 30 S Owen Saunders lost to Ed Turner  3/6 2/6
  • 40 S Nick Jeffery - w/o to Wellington 
  • 50 S Ian Hawkey lost to Derrick Wells 1/6 6/4 2/6
  • 35 D Jim Robertson & Charlie Vleck bt Mark Gooden & Ken Smith 6/2 5/6 6/1

Seacourt beat Bristol 3-2 

  • 45D Pete Turner & Graham Law lost to James Dron & Nigel Harradine 4/6 6/5 3/6
  • 30S Simon Willis btHamish Dron 5/6 6/1 6/0
  • 40S Huw Thomas bt Sam Beale 6/1 6/2
  • 50S Matt Boulton lost to Julian Hemming 6/4 1/6 5/6
  • 35D William Flynn & Josh McMurrugh bt Reggie Wiams & David Stretfield-James 6/4 6/1

Leamington lost to Prested 2-3

  • 45D: Normand Hyde & Chris Sampson lost to Chris Vigrass & Vince Lucey 2/6 3/6
  • 30S: Rob Stewart lost to Tim Poolman 4/6 1/6
  • 40S: Allan Morrissey bt Richard Lidstone-Scott 6/4 6/2
  • 50S: John SIngleton lost to Mike Cotton 4/6 2/6
  • 35D: Will Todd & Simon Gill bt Will Stephens & Clive Turner 6/4 6/3

Manchester beat Petworth 4-1

  • 30S: Henry Stevinson bt Charlie Maunder 6/1 6/3
  • 35D: Bob Howe & Tom Brandrick bt Simon Armstrong & Jon Petersen 6/4 1/6 6/5
  • 40S: Tony Lawton bt Will Rydon 6/4 6/1
  • 45D: John Mortimer & Rhodri Hande lost to Tim Armstrong & Hugo Hodgson 6/5 5/6 3/6
  • 50S: Manchester win w/o

Cambridge beat Queen's Club 3-2

  • 45D: Christie Marrian & Will Boys-Stones bt Astrid Drayson & Richard Dalzell 6/3 6/3
  • 30S: Julian Stafford lost to George Nodder 3/6 2/6
  • 40S: Andy Smith bt Michael Lingens 4/6 6/0 6/3
  • 50S: Michael Firth bt Jean-Pierre Guillonnet 1/6 6/1 6/4
  • 35D: Rupert Grose & Mark Perriton lost to Minter Dial & Alan Giddins 3/6 5/6

Radley beat Middlesex 4-1

  • James Eadie & Hugh Sayer bt Lennox Johnston & Asher Ward 1/6 6/1 6/3
  • Ned Batstone bt George Lewis 6/3 2/6 6/3
  • Giles Fitzpatrick bt Mark Heffernan 6/5 6/4
  • Ian Williams lost to Yuri Kugler 6/2 4/6 5/6
  • Benedict Yorston & Harry Purton bt Mark Gillespie & Frank Goulbourn 6/2 6/4

Holyport beat MCC 4-1

  • 45D: Nick Broad & Alan Everett lost to Tony Friend & Jonathan Cundy 2/6 5/6
  • 30S: Andrew Keeley bt Francis Moore 6/3 6/3
  • 40S: Nick Pellew bt James Coley 6/1 6/5
  • 50S: Renaud Besnard bt Phillip Devlin 6/3 6/1
  • 35D: David Barker & Oliver Buckley bt Fraser Larke & Simon Robert-Tissot 6/3 5/6 6/2

Preliminary Round

Oxford beat Moreton Morrell 3-2

  • 45 D Archie Cornish & Natalie Barber lost to Jonathan Lambdon & David Prophet 5/6 5/6
  • 30 S Doug Holden beat Andrew Hamilton 6/2 6/5
  • 40 S Grant Miller beat Jonny Miller 6/2 6/3
  • 50 S Graham Piddock beat Bruce Paxton 6/3 6/0
  • 35 D Chris Lintott & Mark Bale lost to Andrew Pick & Mark MacLure 6/2 4/6 4/6

Holyport beat Oratory 3-2

  • 45 D Nick Broad & Alan Everett beat Simon Wetton & Max Wetton – 6/5 3/6 6/3
  • 30 S Andrew Keeley lost to Mark Candlish 2/6 6/5 3/6
  • 40 S Nick Pellew lost to Mike Box 6/2 2/6 4/6
  • 50 S Renaud Besnard beat Melvyn Keen 6/0 6/3
  • 35 D David Barker & Oliver Buckley beat Gordon Tanner & Michael Seymour 6/1 6/1

Jesmond Dene lost to Cambridge 2-3

  • 45 D Dean Juric & Graeme Urwin lost to Christie Marrian & Michael Firth 6/3 4/6 2/6
  • 30 S Richard MacAlister beat Julian Stafford 6/1 6/1
  • 40 S Nick Thompson lost to Andy Smith 6/5 4/6 5/6
  • 50 S Stephen Goodhart lost to Guy Kirk 4/6 4/6
  • 35 D Simon Johnston & Alan Douglas beat Rupert Grose & Gerald Smith 6/3 6/1

RTC lost to Seacourt 2-3

  • 35 D Dick Cowling & Izzy Candy lost to William Flynn & Jess Garside 2/6 2/6
  • 30 S Fred Satow beat Simon Willis 6/3 6/5
  • 40 S Doug Sheperdigian lost to Huw Thomas 5/6 5/6
  • 50 S Will Cockerell lost to Matt Boulton 5/6 6/2 3/6
  • 45 D Dan Cindy & Paul Teuten beat Graham Law & Peter Turner 6/5 5/6 6/5

MURTC beat Hardwick 4-1

  • 30 S Rob Dickinson lost to Simon Constantine 2/6 2/6
  • 35 D George Lewis & Mark Gillespie beat Colin Butler & Tim Tomalin 6/0 6/1
  • 40 S Mark Heffernan beat Richard Oldham 6/0 6/1
  • 45 D Lennox Johnston & Asher Ward beat Katie Leppard & David Fox 6/5 6/5
  • 50 S Yuri Kugler beat Candida Nicholls 6/2 6/4

Brodie Cup Draw Consolidated Rules 2017 Rules Changes Summary 2017


Share this page:  

Back

The Tennis and Rackets Association is grateful for the sponsorship and support of:

Logo - Tennis and Rackets
Lead Sponsor for Tennis
Logo - Brown Advisory
Lead Sponsor for Rackets