Rackets

Under 21s & Under 24s Championship 2019

Updated: 19 Dec 2019 Results
Published: 26 Nov 2019

Success for Ben Cawston as Under 21 Singles Champion and Doubles Champion with George Harvey.
Rory Giddins wins the Under 24 Singles for the third time, while Ben Cawston and Ed Hyde win the Under 24 Doubles


Results

U21 Singles

First Round

  • Theo Taylor bt Oscar Butcher 12/15 15/13 15/1

2nd Round

  • Lewis Symonds bt Julian Owston 18/13 15/12
  • Tom Panto bt Igor Utkin 15/13 15/12
  • Rhodri Hande bt Jack Mitchell 15/9 15/5
  • Jono Jamieson-Black (3) bt Henry Adams 15/10 15/9
  • Ollie Taylor bt Sam Cooke 15/9 15/6
  • Ed Springett bt Orlando Mallinson 15/0 15/0
  • Ben Cawston (1) bt Charlie Vleck 15/4 15/3
  • Rory Giddins (2) bt Theo Taylor 15/4 15/5
Quarter-finals
  • Jono Jamieson-Black (3) bt Ollie Taylor 15/7 15/8
  • Ed Springett bt Rory Giddins (2) w/o
  • Tom Panto bt Rhodri Hande (4) 
  • Ben Cawston (1) bt Lewis Symonds 15/5 15/5
Semi-finals
  • Jono Jamieson-Black (3) bt Ed Springett w/o
  • Ben Cawston (1) bt Tom Panto w/o
Final
  • Ben Cawston (1) bt Jono Jamieson-Black (3) 15/7 15/2 15/5

U21 Doubles

1st Round

  • G. Skinner & O. Taylor bt I. Utkin & H. Adams 15/12 3/15 17/14
  • O. Butcher & O. Baker bt S. Cooke & J. Mitchell 15/9 15/8
Semi-finals
  • G. Harvey & B. Cawston (1) bt G. Skinner & O. Taylor 5/15 15/8 2/15 15/5 15/7
  • O. Butcher & O. Baker bt C. Vleck & T. Panto (2) w/o
Final
  • G. Harvey & B. Cawston (1) bt O. Butcher & O. Baker 15/10 15/13 15/8

U24 Singles

1st Round

  • Tom Adkins bt Charlie Powell 12/15 15/12 15/4
  • Theo Taylor bt George Key 15/8 15/7
  • Angus Giddins bt Charlie Colthorpe 15/1 15/5
  • Ed Rowell bt Jamie Jamieson-Black 15/6 15/11
  • Lewis Symonds bt Henry Adams 18/13 15/12

2nd Round

  • Rory Giddins (1) bt Tom Adkins 15/0 15/4
  • Jono Jamieson-Black bt Julius Manton-Jones 15/3 15/10
  • Theo Taylor bt George Loup 15/12 15/8
  • Angus Giddins bt Ed Hyde 17/14 8/1 ret.
  • Tony Morales (3) bt Ed Rowell 15/4 16/14
  • Tom Panto bt Henry Prenn 16/13 15/3
  • Charlie Vleck bt George Harvey 15/11 15/3
  • Tom Shields (2) bt Lewis Symonds 15/4 15/7
Quarter-finals
  • Rory Giddins (1) bt Jono Jamieson-Black 15/5 15/3
  • Toni Morales (3) bt Tom Panto 15/1 17/14
  • Angus Giddins bt Theo Taylor 15/5 7/15 15/10
  • Tom Shields (2) bt Charlie Vleck 15/7 15/8
Semi-finals
  • Toni Morales (3) bt Tom Shields (2) 15/6 15/4 15/11
  • Rory Giddins (1) bt Angus Giddins 15/2 15/7 15/4
Final
  • Rory Giddins (1) bt Toni Morales (3) 15/9 18/14 15/1

U24 Doubles

1st Round

  • G. Key & Jamie J-B bt C. Colthorpe & C. Powell 15/3 15/12
  • T. Taylor & O. Butcher bt I. Utkin & J Manton-Jones 15/10 15/11
  • M. Smith & T. Shields bt A. Dewes & J. Doggart 15/3 15/11

Quarter-finals

  • B. Cawston & E. Hyde bt G. Key & Jamie J-B) 15/1 15/4
  • T. Taylor & O. Butcher bt H. Prenn & G. Loup (4) 15/10 15/8
  • E. Rowell & T. Morales (3) bt M. Smith & T. Shields 18/14 15/12
  • R. Giddins & A. Giddins bt J. Owston & G. Harvey
Semi-finals
  • B. Cawston & E. Hyde (1) bt T. Taylor & O. Butcher 3/0
  • E. Rowell & T. Morales (3) bt R. Giddins & A. Giddins (2) 3/0
Final
  • B. Cawston & E. Hyde (1) bt E. Rowell & T. Morales (3) 15/9 12/15 15/9 15/5
Many thanks to Lewis Symonds and Ed Hyde for the organisation

 

Entry Form


Share this page:  

Back

The Tennis and Rackets Association is grateful for the sponsorship and support of:

Logo - Tennis and Rackets
Lead Sponsor for Tennis
Logo - Brown Advisory
Lead Sponsor for Rackets