Rackets

National Schoolgirls Singles Championships 2019

Updated: 30 Mar 2019 Final results
Published: 21 Mar 2019

Cheltenham Double: F. Dowling-Membrado wins the Beryl Danby; I. Deakin wins the Judy Angus Cup


National Schoolgirls Singles Championships 2019
National Schoolgirls Singles Championships 2019
National Schoolgirls Singles Championships 2019

Schedule

Saturday 30th March

Old Court

  • Junior Girls Final F. Dowling-Membrado (Che) bt C. Sweet (Wel) 12/15 15/5 15/13
  • Senior Girls Final I. Deakin (Che) bt I. Thorneycroft (Wel) 15/7 14/17 3/15 15/12 15/11

Results

Judy Angus (Senior Girls)

Final

  • I. Deakin (Che) bt I. Thorneycroft (Wel) 15/7 14/17 3/15 15/12 15/11

Semi-finals

  • I. Thorneycroft (Wel) bt L. Gooding (Wel) 15/9 15/12 8/15 4/15 15/10
  • I. Deakin (Che) bt A. Whybrow (Che)

Quarter-finals

  • A. Whybrow (Che) bt M. Clarke (Che) 15/2 18/15
  • I. Thorneycroft (Wel) bt I. Brace (Hby) 15/0 15/1
  • L. Gooding (Wel) bt H. Cockroft (Wel) 15/10 15/3
  • I. Deakin (Che) bt J. Zarbafi (Hby)

First Round 

  • J. Zarbafi (Hby) bt A. Naranayan (Hby) 15/16 15/1 15/7
  • M. Clarke (Che) bt S. Verkaik (Hby) 15/5 15/4
  • I. Brace (Hby) bt K. Barnes (Wel) w/o
  • H. Cockroft (Wel) bt M. Assimakopoulos-Galka (Hby) 15/0 15/1 

Beryl Danby (Junior Girls)

Final

  • F. Dowling-Membrado (Che) bt C. Sweet (Wel) 12/15 15/5 15/13

Semi-finals

  • F. Dowling-Membrado (Che) bt L. Saint (CLS) 15/3 15/7
  • C. Sweet (Wel) bt A. Vyvyan-Robinson (Che) 15/4 15/4

Quarter-finals

  • F. Dowling-Membrado (Che) bt N. Gispan (Clt) 15/1 15/2
  • L. Saint (CLS) bt S. Grillo (Wel) 15/6 15/4
  • A. Vyvyan-Robinson (Che) bt I. Reid (Che) 15/4 15/5
  • C. Sweet (Wel) bt S. Spavin (Hby)

Second Round

  • F. Dowling-Membrado (Che) bt I. Yardley (Che) 15/3 15/3
  • N. Gispan (Clt) bt C. Stafford (Mar) 15/4 15/8
  • S. Grillo (Wel) bt A. McAuliffe (Che)15/10 15/2
  • L. Saint (CLS) bt T. Wood (Che) 15/5 15/10
  • A. Vyvyan-Robinson (Che) bt M. Allen (Hby) 15/6 15/5
  • I. Reid (Che) bt M. Crosby (Wel) 15/8 15/7
  • S. Spavin (Hby) bt A. Carter (Che) 15/0 15/0    
  • C. Sweet (Wel) bt L. Sutton (Che) 15/0 15/1

 First Round

  • F. Dowling-Membrado (Che) bt E. Koupparis (Clt) 15/5 15/2
  • I. Yardley (Che) bt B. Mills (Che) 15/11 15/4
  • L. Saint (CLS) bt A. Wells (Che) 15/2 15/9
  • T. Wood (Che) bt E. Sanderston (Wel)
  • A. Vyvyan-Robinson (Che) bt E. Condell (Clt) 15/0 15/1
  • M. Allen (Hby) bt A. Buchan (Hby) 13/15 15/7 15/8
  • A. Carter (Che) bt D. Chukseeva (Wel) 15/4 15/5 
  • N. Gispan (Clt) bt O. Peters (Wel) 15/1 15/5
  • C. Stafford (Mar) bt H. Wittome (Wel) 15/7 15/0
  • S. Grillo (Wel) bt M. Isaacs (Clt) 15/11 8/15 15/13
  • A. McAuliffe (Che) bt L. Redshaw (Wel) 0/15 15/4 15/11
  • I. Reid (Che) bt H. Hue Williams (Wel) 15/1 15/0
  • M. Crosby (Wel) bt F. McHattie (Clt) 6/15 15/2 15/12
  • S. Spavin (Hby) bt L. Nicholson (Che) 15/0 15/12
  • L. Sutton (Che) bt T. Barber (Che) 15/0 15/0
  • C. Sweet (Wel) bt S. Trujillo (Clt) 15/6 15/0

Under 14 Girls

  • I. Yardley (Che) bt H. Hawthorne (Hby) 15/14 15/7
  • Yardley bt E. MacMurchy (Clt) 15/11 15/7
  • Hawthorne bt MacMurchy 15/11 15/7
  • L. Nicholson (Che) dw R. Spavin (Hby) 8/15 15/11
  • Nicholson bt M. Johnson (Wel) 15/12 15/14
  • Johnson dw Spavin 8/15 15/11
  • Yardley bt Nicholson 15/10 15/11 (QA)
  • O. Vyvyan-Robinson (Che) dw A. Buchan (Hby) 15/11 12/15
  • Vyvyan-Robinson dw T. Smith (Wel) 13/15 15/14
  • Buchan bt Smith 15/4 15/10
  • T. Barber (Che) dw J. Tupman (Hby) 9/15 15/9
  • Barber bt I. Docherty (Wel) 15/4 15/10
  • Tupman dw Docherty 15/13 13/15
  • Barber dw Vyvyan-Robinson 15/11 12/15 (QB)
  • H. Whittome (Wel) bt B. Cornwell (Che) 15/8 15/12
  • B. Hodges (Hby) bt M. Gispan (Clt) 15/14 15/14
  • Hodges dw S. Dolbear (Wel) 11/15 15/11
  • Gispan bt Dolbear 15/12 15/7
  • Whittome bt Hodges 15/10 15/4 (QC)

Senior Girls Junior Girls Under 14 Qualifiers


Share this page:  

Back

The Tennis and Rackets Association is grateful for the sponsorship and support of:

Logo - Tennis and Rackets
Lead Sponsor for Tennis
Logo - Brown Advisory
Lead Sponsor for Rackets

The T&RA Ltd
c/o The Queen’s Club
Palliser Road
West Kensington
London
W14 9EQ

Tel: 020 7835 6937
Fax: 020 7385 8920