Rackets

Under 21 and Under 24 Singles & Doubles 2018

Updated: 20 Dec 2018 U24 Finals
Published: 11 Dec 2018

​Rory Giddins defends the Under 21 and U24 titles. Rory and partner, Ed Hyde, win the Under 21 Doubles. Alex Duncliffe-Vines & Jock Jamieson-Black win the Under 24


Under 21 and Under 24 Singles & Doubles 2018

Under 21 Singles

Final

  • Rory Giddins beat Ed Hyde 15/3 15/8 15/2
Semi-finals
  • R.Giddins bt S.Navapurkar 15/7 15/5 15/3
  • E.Hyde bt J.Jamieson-Black 15/7 15/10 16/14

Quarter-finals

  • R.Giddins bt H.Foreman 15/0 15/1
  • S.Navapurkar bt M.Dymoke 15/8 15/3
  • J.Jamieson-Black bt H.Hardman 15/7 15/13
  • E.Hyde bt C.Vleck 10/15 15/6 15/2
Second Round
  • R.Giddins bt W.Hardman 15/8 15/1
  • H.Foreman bt L.Jones 15/11 15/4
  • S.Navapurkar bt L.Symonds 15/11 15/10
  • M.Dymoke bt V.Scott-Geddes15/3 15/1
  • J.Jamieson-Black bt O.Taylor 15/5 15/4
  • H.Hardman bt S.Corbett 15/10 17/16
  • E.Hyde bt FelixWhite 15/6 15/2
  • C.Vleck bt Freddie White 15/7 15/6
First Round
  • H.Foreman bt E.Kandell 15/10 18/14
  • V.Scott-Geddes bt S.Oliver 15/0 15/13
  • H.Hardman bt T.Loup 15/3 11/15 15/11
  • Freddie White bt A.Maxwell 15/9 15/9

Under 21 Doubles

Final

  • Rory Giddins & Ed Hyde beat Jono Jamieson-Black & Max Dymoke 15/2 15/11 15/6
Semi-finals

  • Rory Giddins & Ed Hyde bt Foreman & Perper 15/1 15/12 15/11
  • Jono Jamieson-Black & Max Dymoke bt Symonds & Vleck 16/17 17/15 4/15 15/5 15/12

Quarter-finals

  • Rory Giddins & Ed Hyde bt White & White 15/3 15/11
  • Foreman & Perper bt Loup & H.Hardman 18/16 15/6
  • Jono Jamieson-Black & Max Dymoke bt Navapurkar & Maxwell
  • Symonds & Vleck bt Mitchell & Cook 15/5 15/3

First Round

  • White & White bt Taylor & Skinner 15/3 15/3
  • Mitchell & Cook bt Scott-Geddes & Adams 15/9 15/7

Under 24 Singles

Final

  • Rory Giddins beat Charlie McKelvey 15/7 15/5 15/8

Semi-finals

  • R.Giddins bt Jono Jamieson-Black w/o
  • C.McKelvey bt Jock Jamieson-Black 15/9 15/4 15/10

Quarter-finals

  • R.Giddins bt H.Foreman 15/2 15/0
  • Jono Jamieson-Black bt E.Kandell 15/12 15/10
  • C.McKelvey bt L.Symonds 15/2 15/5
  • Jock Jamieson-Black bt G.Loup 7/15 15/8 15/1
First Round
  • R.Giddins bt A.Giddins 15/2 15/3
  • H.Foreman bt G.Powell
  • Jono Jamieson-Black bt O.Taylor 15/6 15/4
  • E.Kandell bt S.Corbett 15/8 15/13
  • C.McKelvey bt C.Vleck 15/5 15/2
  • L.Symonds bt C.Defries 15/5 15/5
  • Jock Jamieson-Black bt C.Colthorpe 15/6 15/5
  • G.Loup bt T.Armstrong 15/7 15/6

Under 24 Doubles

Final

  • Alex Duncliffe-Vines & Jock Jamieson-Black beat Angus Giddins & Charlie McKelvey
Semi-finals
  • A.Duncliffe-Vines & Jock Jamieson-Black bt V.Scott-Geddes & T.Armstrong 15/3 15/0
  • A.Giddins & C.McKelvey bt C.Powell & J. Doggart 15/9 15/6
Quarter-finals
  • V.Scott-Geddes & T.Armstrong bt H.Richardson & C.Defries 15/7 15/8
  • C.Powell & J. Doggart bt A.Dewes & J.Doggart 12/15 18/13 15/7

 

Under 21 Singles Draw Under 21 Doubles Draw Under 24 Singles Draw Under 24 Doubles Draw


Share this page:  

Back

The Tennis and Rackets Association is grateful for the sponsorship and support of:

Logo - Tennis and Rackets
Lead Sponsor for Tennis
Logo - Brown Advisory
Lead Sponsor for Rackets